Založ si blog

(74) Česko a Čechy.

Nasledovný text mi poslal kamarát z Čiech a mám dojem že jeho názor je dosť zaujímavý aby si ho prečítali viacerí.

“Bereme na potaz učené bakaláře…”

Nedávno jsem slyšel na anglických kanálech zajímavou výslovnost slova Czechia.

Znělo to něco jako Čečia, Cečia; jeden z kanálů dával to slovo do spojitosti s dosti blízkým slovem Čečnia (Čečensko).

Spojitost “cz” se v angličtině nevyskytuje; spojitost “ch” je obecně vyslovována jako “č”, řidčeji jako “k”.

Pro Čecha je název jeho země Čechy (a Morava), název obyvatel Češi (a Moravané). Pro správnou výslovnost by přepis těch dvou slov do angličtiny měl vypadat jako Chekhy (and Morava), Cheshi (and Moravans), singular Chekh (and Moravan).

Jiným řečem nerozumím a tak si nedovedu představit jak by tam slova Chekhy a Cheshi vypadala. Slova Czechia a Česko mi připadají jako neobratný paskvil který v angličtině ubírá české krajině a jejím obyvatelům na zasloužené váze ve světě.

Morava byla jako územní celek uznávána ještě v době druhé světové vojny; po ní nějak nenápadně zmizela. Snad její znovuobjevení by mohlo pomoci k vytvoření nového a důstojnějšího názvu naší krásné země.

Nový název by pak mohl znít jako Čechy a Morava, obyvatel Čech nebo Moravan. A ty háčky nad C a výslovnost spojení “ch”? Ať si nad tím národové lámou hlavy, když nevíte – zeptejte se!

(75) Zlatá hus.

31.03.2023

Už raz dávno múdry Ezop… …napísal rozprávku o husi ktorá kládla zlaté vajcia. Po ňom tú rozprávku napísalo veľa iných a v rôznych obmenách. Naposled tuším akýsi Marks, ale ten ju z akýchsi dôvodov nestihol domyslieť do dôsledkov… Obsah rozprávky je podobný vo všetkých tých obmenách: hus kladie zlaté vajcia a ľudia ktorí ju vlastnia bohatnú. Až raz jeden z [...]

(73) Čo je krása?

18.02.2023

Poznáme sa so ženou dosť dlho aby som vedel čo povedať, ako to povedať a kedy to povedať; žena povie čokoľvek, akokoľvek a kedykoľvek, to je taká naša mlčanlivá dohoda. Sediac v obývačke som sa prehraboval v počítači, žena čosi čítala. Keď som na obrazovke niečo zbadal som nemúdro zamrmlal “aká pekná žena”. Moja žena to zachytila, vstala zo stoličky a [...]

(72) Pol storočia od roku 1968.

10.08.2022

Po príchode do Austrálie v septembri roku 1968 sme boli ubytovaní v armádnych barakoch. Spoznali sme sa tam s asi päťdesiatimi rodinami z Československa, s ktorými sme sa potom stýkali dlhé roky. Po pár týždňoch a mesiacoch sme postupne tie baraky opúšťali podľa toho kde sme si našli zamestnania a ubytovania. Z tých asi päťdesiatich sa iba dve rodiny časom vrátili do [...]

Trump

Trump: Obvinili ma v kauze 'falošných škatúľ'. Je to hoax, som nevinný

09.06.2023 06:31

Donald Trump vo štvrtok oznámil, že bol trestne obvinený z prechovávania utajovaných dokumentov vo svojom floridskom sídle.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Dobrá práca v Bachmute. Krok za krokom

09.06.2023 06:00, aktualizované: 06:12

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzdvihol "výsledky" ukrajinských síl v ťažkých bojoch v Doneckej oblasti na východe krajiny.

Zochova / Auto smrti /

Mišíková: 15 rokov je prísny trest, súd musí prihliadať na to, že Dědeček skutok oľutoval

09.06.2023 06:00

Politici sa po tragédii na Zochovej predbiehali v tom, kto navrhne drakonickejší trest za alkohol za volantom.

NATO, cvičenie

Nesmie prejsť ani jeden ruský vojak. Čo pre to urobí NATO?

09.06.2023 06:00

Rusko je najväčšou a priamou hrozbou pre bezpečnosť spojencov a musíme byť pripravení na to, že ňou ostane aj naďalej.

karol3

Detstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 330675x
Priemerná čítanosť článkov: 4133x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy