Založ si blog

Rozdiely v spomienkach.

Z Bratislavy sme odišli v auguste roku 1968, žena v deviatom mesiaci, jednoročný syn a ja. Vo Viedni sa nám narodil druhý syn. Do vzdialenej krajiny sme sa dostali o mesiac neskôr. Bez peňazí, bez majetku, bez znalosti miestnych zvykov a zákonov. Ja som miestnu reč, angličtinu, ovládal celkom dobre, žena tak asi na úrovni prvej učebnice.

Moje zahraničné kvalifikácie neboli uznané a tak som začal pracovať ako umývač lietadiel a strojov, ako robotník na linke na výrobu telefónov a po asi roku ako kreslič v automobilke. Niekoľko rokov sme bývali v prenajatých bytoch, postupne asi troch, ako sa nám menili okolnosti.

O rok sme tiež kúpili staré auto, začali sme cestovať naookolo a hľadať miesto na usadenie. To sme našli, požičali si peniaze a roku 1974 sme sa sťahovali do novopostaveného domu.

Medzitým sa nám narodili d’alšie dve deti, na okolí nového domu sme začali objavovať známych a priateľov, deti si vodili domov kamarátov a kamarátky, začali chodiť do škôl, atd’.

Víkendy a dovolenky sme trávievali jazdením po okolí, zariad’ovaním domu, budovaním záhrady, stretávaním sa s kamarátmi okolo tenisu a iných športov, až sme napokon roku 1979 vstúpili do miestneho športového klubu kde sme členmi doteraz, po vyše 45 rokoch.

Rád na to rušné desaťročie spomínam, aj naše deti. Pred pár dňami, sediac so ženou v záhrade sme nevdojak začali znova spomínať. Najprv na Bratislavu, odchod odtiaľ (a tá situácia v porovnaní s dnešnou nešťastnou Ukrajinou) a príchod sem, a zrazu žena hovorí ze “tých prvých desať rokov tu v novej krajine boli moje najhoršie roky v živote!”.

Trvalo chvíľu než som to strávil!

Podľa mojej ženy: vraj sa cítila osamotená, angličtinu vraj neovládala natoľko aby sa odvážila s niekým rozprávať (na to sa pamätám, napr. prvý rok som chodil nakupovať ja sám, ona sa bála vstúpiť do obchodov); priateľov vraj nemala žiadnych (mala, ale väčšinou “iba” Slovákov a Čechov z miestnych krajanských klubov); nikto sa vraj o ňu nestaral ako tam v novom dome bola sama s tromi až štyrmi deťmi a s ich kamarátmi); na výletoch sa tiež cítila osamotená pokým som ja pobehoval s deťmi po parkoch… No, skrátka to prvé desaťročie, tak vzrušujúce a plné radostnej činnosti pre mňa (ju tiež nevynímajúc, ved’ sme všetko robili spolu), boli pre ňu tie najhoršie roky v jej živote.

Spomienkam na d’alšie desaťročia som sa radšej v tichosti vyhnul…

(73) Čo je krása?

18.02.2023

Poznáme sa so ženou dosť dlho aby som vedel čo povedať, ako to povedať a kedy to povedať; žena povie čokoľvek, akokoľvek a kedykoľvek, to je taká naša mlčanlivá dohoda. Sediac v obývačke som sa prehraboval v počítači, žena čosi čítala. Keď som na obrazovke niečo zbadal som nemúdro zamrmlal “aká pekná žena”. Moja žena to zachytila, vstala zo stoličky a [...]

(72) Pol storočia od roku 1968.

10.08.2022

Po príchode do Austrálie v septembri roku 1968 sme boli ubytovaní v armádnych barakoch. Spoznali sme sa tam s asi päťdesiatimi rodinami z Československa, s ktorými sme sa potom stýkali dlhé roky. Po pár týždňoch a mesiacoch sme postupne tie baraky opúšťali podľa toho kde sme si našli zamestnania a ubytovania. Z tých asi päťdesiatich sa iba dve rodiny časom vrátili do [...]

(6b) Dynamitka.

22.04.2022

Pred pár týždňami mi pár kamarátov poslalo zprávu s vlákenkom: vraj kúsok môjho blogu v Pravde o Dynamitke bol použitý v relácii o fabrikách na Slovensku. To vlákenko mi privolalo na obrazovku 23-minútovú reláciu o fabrike v ktorej som kedysi chvíľu pracoval a o ktorej som napísal pár riadkov spomienok. O tej relácii nemám žiadnu mienku. Nepoznám jej pozadie, nepoznám [...]

Britský princ William.

Princ William nečakane prišiel do Poľska za vojakmi pomáhajúcimi Ukrajine

22.03.2023 19:47

Britský princ William v stredu podnikol neohlásenú cestu do Poľska, aby poďakoval britským a poľským vojakom zapojeným do podpory Ukrajine.

world bank

Obnova Ukrajiny bude drahá. Vypočítali ju na 411 miliárd dolárov

22.03.2023 19:18

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur).

klus

Klus by nemal byť auditorom. Zamietol ho výbor Európskeho parlamentu

22.03.2023 18:54

Odhadovaný plat na pozícii audítora je zhruba 20 000 eur mesačne.

prezidentka-tupy-vrazda-uctenie-pamiatka-nestandard1

Otec Daniela Tupého: Vtedy náckovia nevinných ľudí bili, dnes ich máme v parlamente

22.03.2023 17:40

"Obávam sa propagandy v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Spoločnosť sa bude len radikalizovať, pretože politici typu Matovič pokazili, čo mohli," tvrdí Tupý.

karol3

Detstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 324714x
Priemerná čítanosť článkov: 4163x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy