Založ si blog

Rozdiely v spomienkach.

Z Bratislavy sme odišli v auguste roku 1968, žena v deviatom mesiaci, jednoročný syn a ja. Vo Viedni sa nám narodil druhý syn. Do vzdialenej krajiny sme sa dostali o mesiac neskôr. Bez peňazí, bez majetku, bez znalosti miestnych zvykov a zákonov. Ja som miestnu reč, angličtinu, ovládal celkom dobre, žena tak asi na úrovni prvej učebnice.

Moje zahraničné kvalifikácie neboli uznané a tak som začal pracovať ako umývač lietadiel a strojov, ako robotník na linke na výrobu telefónov a po asi roku ako kreslič v automobilke. Niekoľko rokov sme bývali v prenajatých bytoch, postupne asi troch, ako sa nám menili okolnosti.

O rok sme tiež kúpili staré auto, začali sme cestovať naookolo a hľadať miesto na usadenie. To sme našli, požičali si peniaze a roku 1974 sme sa sťahovali do novopostaveného domu.

Medzitým sa nám narodili d’alšie dve deti, na okolí nového domu sme začali objavovať známych a priateľov, deti si vodili domov kamarátov a kamarátky, začali chodiť do škôl, atd’.

Víkendy a dovolenky sme trávievali jazdením po okolí, zariad’ovaním domu, budovaním záhrady, stretávaním sa s kamarátmi okolo tenisu a iných športov, až sme napokon roku 1979 vstúpili do miestneho športového klubu kde sme členmi doteraz, po vyše 45 rokoch.

Rád na to rušné desaťročie spomínam, aj naše deti. Pred pár dňami, sediac so ženou v záhrade sme nevdojak začali znova spomínať. Najprv na Bratislavu, odchod odtiaľ (a tá situácia v porovnaní s dnešnou nešťastnou Ukrajinou) a príchod sem, a zrazu žena hovorí ze “tých prvých desať rokov tu v novej krajine boli moje najhoršie roky v živote!”.

Trvalo chvíľu než som to strávil!

Podľa mojej ženy: vraj sa cítila osamotená, angličtinu vraj neovládala natoľko aby sa odvážila s niekým rozprávať (na to sa pamätám, napr. prvý rok som chodil nakupovať ja sám, ona sa bála vstúpiť do obchodov); priateľov vraj nemala žiadnych (mala, ale väčšinou “iba” Slovákov a Čechov z miestnych krajanských klubov); nikto sa vraj o ňu nestaral ako tam v novom dome bola sama s tromi až štyrmi deťmi a s ich kamarátmi); na výletoch sa tiež cítila osamotená pokým som ja pobehoval s deťmi po parkoch… No, skrátka to prvé desaťročie, tak vzrušujúce a plné radostnej činnosti pre mňa (ju tiež nevynímajúc, ved’ sme všetko robili spolu), boli pre ňu tie najhoršie roky v jej živote.

Spomienkam na d’alšie desaťročia som sa radšej v tichosti vyhnul…

(6b) Dynamitka.

22.04.2022

Pred pár týždňami mi pár kamarátov poslalo zprávu s vlákenkom: vraj kúsok môjho blogu v Pravde o Dynamitke bol použitý v relácii o fabrikách na Slovensku. To vlákenko mi privolalo na obrazovku 23-minútovú reláciu o fabrike v ktorej som kedysi chvíľu pracoval a o ktorej som napísal pár riadkov spomienok. O tej relácii nemám žiadnu mienku. Nepoznám jej pozadie, nepoznám [...]

(71) Pohľad do minulosti.

20.02.2022

V auguste roku 1968 sa nám dvom so ženou podarilo z Bratislavy prešmyknúť cez škáru v železnej opone. Nemali sme ani groša, okrem šiat na sebe sme nemali žiadne veci. Za sebou sme nenechali nič cenného, lebo po nejakých 25 rokoch vzájomnej práce sa nám nepodarilo nahonobiť nič; obaja sme bývali v bytoch u svojich rodičov. Láskavé Rakúsko nás ubytovalo, nakŕmilo, [...]

O roku 1968 ešte trochu.

24.08.2021

Pred pár dňami som tu uverejnil drobnú spomienku na rok 1968, iba aby súdna verejnosť nezabúdala. Na ten niekoľkoriadkový článoček sa mi zatiaľ dostalo asi 100 komentárov. Ďakujem za každé jedno povšimnutie, ale nekontrakomentujem. Každý má právo na svoju mienku, tak ako ja v mojich blogoch, ktoré mi Jej Veličenstvo Pravda tak láskavo toleruje. Šak tu máme to oné, [...]

Blinken

Blinken: Ak Rusko nezastavíme, rozpúta vo svete loveckú sezónu

08.08.2022 23:28

Spojené štáty podľa ministra považujú za dôležité postaviť sa Rusku, pretože jeho agresia proti Ukrajine ohrozuje základné princípy medzinárodného spolužitia.

chorvátsko, nehoda

Poľský autobus smrti v Chorvátsku šoféroval 72-ročný vodič

08.08.2022 22:30

Dvanásť ľudí zahynulo a ďalších 32 utrpelo zranenia, z nich 19 bolo zranených vážne.

Marina Ovsiannikovová

Ruská novinárka, ktorá protestovala proti vojne, dostala ďalšiu pokutu

08.08.2022 21:54

Ovsiannikovová sa začiatkom vrátila do Ruska.

matanzas

Kuba zápasí s mohutným požiarom v prístave, zahynul jeden hasič

08.08.2022 21:38

16 ľudí je nezvestných a 125 sa pri explózii zranilo.