Založ si blog

(6b) Dynamitka.

Pred pár týždňami mi pár kamarátov poslalo zprávu s vlákenkom: vraj kúsok môjho blogu v Pravde o Dynamitke bol použitý v relácii o fabrikách na Slovensku.

To vlákenko mi privolalo na obrazovku 23-minútovú reláciu o fabrike v ktorej som kedysi chvíľu pracoval a o ktorej som napísal pár riadkov spomienok.

O tej relácii nemám žiadnu mienku. Nepoznám jej pozadie, nepoznám jej potrebu v dnešnej slovenskej spoločnosti, nemám žiadnu mienku ani o jej umeleckej hodnote.

Ten môj blog má síce názov Dynamitka, ale o fabrike ako takej sa v nom nedočítaš veľa. Nič o chemikáliach, nič o strojoch na ich výrobu, nič o ľud’och ktorí tie chemikálie vymýšľajú, skúšajú, vyrábaju a predávajú. Blog sa zaujíma o spoločenské pomery pod akými taká fabrika fungovala a tým pádom by sa blog dal – s menšími úpravami – použiť na ktorúkoľvek fabriku vo vtedajšom Československu.

Po zhliadnutí relácie a po vypočutí si čo o Dynamitke/Dimitrovke/ChzJD/Istrocheme hovoria ľudia ktorí majú s tou fabrikou niečo do činenia, prišla mi na um jedna myšlienka.

Už ked‘ som tam roku 1959-60 ako 22/23 ročný pracoval som vedel že Dynamitka vyrába životu a prostrediu škodlivé látky, a že s tými látkami sa narába dosť nedbanlivo. Nedbanlivo vo vzťahu k ľud’om ktorí s nimi pracujú, a nedbanlivo k okolitej prírode a životnému prostrediu. Vtedy, v časoch hlbokého socializmu, si človek o tom, a tobôž proti tomu, nesmel otvoriť hubu bez strachu že bude označený za nepriateľa socializmu so všetkými dôsledkami, vospolok nepríjemnými.

Dnes sa o tých dôsledkoch vie a dokonca sa o nich aj hovorí a píše. Hovorí aj píše, ale nekoná sa nič. Nekoná sa preto lebo hľadať obete nezdravého prostredia – ak ešte žijú – je dost obťažné, a keby sa aj niekto postihnutý našiel a dokázalo by sa že je to následok jeho práce v Dynamitke, čo potom? Ako ho liečiť, ako ho preboha odškodniť, a z akých fondov? A čo keby sa nedajbože takých obetí našlo viac???

Škodlivé dopady chemikálií z Dynamitky na okolité životné prostredie však neumreli, sú tu, usilovne kontaminujú zem a najmä spodné vody, a spolu s nimi pomaly prenikajú k Dunaju a do okolitých štátov.

 

No a už som u tej myšlienky, ktorú som spomenul o pár riadkov vyššie.

Som si istý že tých “dynamitiek” je v Európe veľa, sú iste aj v bývalých socialistických štátoch, a iste aj v štátoch nesocialistických. Som si tiež istý že každá jedna z tých “dynamitiek” má tie isté problémy spojené s materiálmi ktoré vyrábajú.

Bolo by zaujímavé ponavštevovať niektoré z tých fabrík, či už stále fungujúce, alebo už v stave ako tá bratislavská. Ponavštevovať pár z nich a povyzvedať sa ako sa tie fabriky starajú/starali o ich zamestnancov, ako sa tie fabriky starajú/starali o životné prostredie. A ak majú podobné problémy – ako sa k nim stavajú. Televízna relácia o nich by hádam pomohla povzbudiť vládu konať o niečo horlivejšie než doteraz.

Česko a Čechy.

30.03.2023

Nasledovný text mi poslal kamarát z Čiech a mám dojem že jeho názor je dosť zaujímavý aby si ho prečítali viacerí. “Bereme na potaz učené bakaláře…” Nedávno jsem slyšel na anglických kanálech zajímavou výslovnost slova Czechia. Znělo to něco jako Čečia, Cečia; jeden z kanálů dával to slovo do spojitosti s dosti blízkým slovem Čečnia (Čečensko). Spojitost [...]

(73) Čo je krása?

18.02.2023

Poznáme sa so ženou dosť dlho aby som vedel čo povedať, ako to povedať a kedy to povedať; žena povie čokoľvek, akokoľvek a kedykoľvek, to je taká naša mlčanlivá dohoda. Sediac v obývačke som sa prehraboval v počítači, žena čosi čítala. Keď som na obrazovke niečo zbadal som nemúdro zamrmlal “aká pekná žena”. Moja žena to zachytila, vstala zo stoličky a [...]

(72) Pol storočia od roku 1968.

10.08.2022

Po príchode do Austrálie v septembri roku 1968 sme boli ubytovaní v armádnych barakoch. Spoznali sme sa tam s asi päťdesiatimi rodinami z Československa, s ktorými sme sa potom stýkali dlhé roky. Po pár týždňoch a mesiacoch sme postupne tie baraky opúšťali podľa toho kde sme si našli zamestnania a ubytovania. Z tých asi päťdesiatich sa iba dve rodiny časom vrátili do [...]

turecko parlament

Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

30.03.2023 23:27, aktualizované: 23:41

Fínsku zostávajú na oficiálny vstup do aliancie už len formálne kroky.

Putin

Putin podpísal dekrét o jarných odvodoch do armády. Nastúpiť má 147-tisíc Rusov

30.03.2023 22:45

Ruské úrady popierajú plány na novú mobilizáciu kvôli invázii na Ukrajine.

SR Trebišov Nový Majer elektrina voda odpojenie elektromer KEX

Ceny elektriny zrejme porastú aj napriek dohode s elektrárňami, tvrdí analytik

30.03.2023 21:30

Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

medzinárodný súdny dvor Kirill Gevorgian ICC

USA zmrazením iránskych aktív porušili dohodu, rozhodol Medzinárodný súdny dvor

30.03.2023 21:00

Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné.

karol3

Detstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 325567x
Priemerná čítanosť článkov: 4121x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy