Založ si blog

(6b) Dynamitka.

Pred pár týždňami mi pár kamarátov poslalo zprávu s vlákenkom: vraj kúsok môjho blogu v Pravde o Dynamitke bol použitý v relácii o fabrikách na Slovensku.

To vlákenko mi privolalo na obrazovku 23-minútovú reláciu o fabrike v ktorej som kedysi chvíľu pracoval a o ktorej som napísal pár riadkov spomienok.

O tej relácii nemám žiadnu mienku. Nepoznám jej pozadie, nepoznám jej potrebu v dnešnej slovenskej spoločnosti, nemám žiadnu mienku ani o jej umeleckej hodnote.

Ten môj blog má síce názov Dynamitka, ale o fabrike ako takej sa v nom nedočítaš veľa. Nič o chemikáliach, nič o strojoch na ich výrobu, nič o ľud’och ktorí tie chemikálie vymýšľajú, skúšajú, vyrábaju a predávajú. Blog sa zaujíma o spoločenské pomery pod akými taká fabrika fungovala a tým pádom by sa blog dal – s menšími úpravami – použiť na ktorúkoľvek fabriku vo vtedajšom Československu.

Po zhliadnutí relácie a po vypočutí si čo o Dynamitke/Dimitrovke/ChzJD/Istrocheme hovoria ľudia ktorí majú s tou fabrikou niečo do činenia, prišla mi na um jedna myšlienka.

Už ked‘ som tam roku 1959-60 ako 22/23 ročný pracoval som vedel že Dynamitka vyrába životu a prostrediu škodlivé látky, a že s tými látkami sa narába dosť nedbanlivo. Nedbanlivo vo vzťahu k ľud’om ktorí s nimi pracujú, a nedbanlivo k okolitej prírode a životnému prostrediu. Vtedy, v časoch hlbokého socializmu, si človek o tom, a tobôž proti tomu, nesmel otvoriť hubu bez strachu že bude označený za nepriateľa socializmu so všetkými dôsledkami, vospolok nepríjemnými.

Dnes sa o tých dôsledkoch vie a dokonca sa o nich aj hovorí a píše. Hovorí aj píše, ale nekoná sa nič. Nekoná sa preto lebo hľadať obete nezdravého prostredia – ak ešte žijú – je dost obťažné, a keby sa aj niekto postihnutý našiel a dokázalo by sa že je to následok jeho práce v Dynamitke, čo potom? Ako ho liečiť, ako ho preboha odškodniť, a z akých fondov? A čo keby sa nedajbože takých obetí našlo viac???

Škodlivé dopady chemikálií z Dynamitky na okolité životné prostredie však neumreli, sú tu, usilovne kontaminujú zem a najmä spodné vody, a spolu s nimi pomaly prenikajú k Dunaju a do okolitých štátov.

 

No a už som u tej myšlienky, ktorú som spomenul o pár riadkov vyššie.

Som si istý že tých “dynamitiek” je v Európe veľa, sú iste aj v bývalých socialistických štátoch, a iste aj v štátoch nesocialistických. Som si tiež istý že každá jedna z tých “dynamitiek” má tie isté problémy spojené s materiálmi ktoré vyrábajú.

Bolo by zaujímavé ponavštevovať niektoré z tých fabrík, či už stále fungujúce, alebo už v stave ako tá bratislavská. Ponavštevovať pár z nich a povyzvedať sa ako sa tie fabriky starajú/starali o ich zamestnancov, ako sa tie fabriky starajú/starali o životné prostredie. A ak majú podobné problémy – ako sa k nim stavajú. Televízna relácia o nich by hádam pomohla povzbudiť vládu konať o niečo horlivejšie než doteraz.

(72) Pol storočia od roku 1968.

10.08.2022

Po príchode do Austrálie v septembri roku 1968 sme boli ubytovaní v armádnych barakoch. Spoznali sme sa tam s asi päťdesiatimi rodinami z Československa, s ktorými sme sa potom stýkali dlhé roky. Po pár týždňoch a mesiacoch sme postupne tie baraky opúšťali podľa toho kde sme si našli zamestnania a ubytovania. Z tých asi päťdesiatich sa iba dve rodiny časom vrátili do [...]

Rozdiely v spomienkach.

02.05.2022

Z Bratislavy sme odišli v auguste roku 1968, žena v deviatom mesiaci, jednoročný syn a ja. Vo Viedni sa nám narodil druhý syn. Do vzdialenej krajiny sme sa dostali o mesiac neskôr. Bez peňazí, bez majetku, bez znalosti miestnych zvykov a zákonov. Ja som miestnu reč, angličtinu, ovládal celkom dobre, žena tak asi na úrovni prvej učebnice. Moje zahraničné kvalifikácie neboli [...]

(71) Pohľad do minulosti.

20.02.2022

V auguste roku 1968 sa nám dvom so ženou podarilo z Bratislavy prešmyknúť cez škáru v železnej opone. Nemali sme ani groša, okrem šiat na sebe sme nemali žiadne veci. Za sebou sme nenechali nič cenného, lebo po nejakých 25 rokoch vzájomnej práce sa nám nepodarilo nahonobiť nič; obaja sme bývali v bytoch u svojich rodičov. Láskavé Rakúsko nás ubytovalo, nakŕmilo, [...]

Eduard Heger / Richard Sulík / Veronika Remišová / Igor Matovič /

Ohnivé odvolávanie. Heger pripomenul Radičovú, Sulík vláde vyčíta chaos

08.12.2022 20:30

Osem hlavných dôvodov, prečo strana SaS iniciovala mimoriadnu schôdzu parlamentu o odvolaní Hegerovej vlády, predstavil líder SaS Richard Sulík.

Si Ťin-pching / Saudská arábia /

Si navštívil Saudskú Arábiu. Rokovať má hlavne o energetike

08.12.2022 20:09

Čína je najväčším odberateľom ropy od Saudskej Arábie a obe krajiny pravdepodobne chcú v období hospodárskeho chaosu a geopolitickej prestavby prehĺbiť svoje vzťahy.

Zuzana Čaputová

Forbes zaradil Čaputovú medzi 100 najvplyvnejších žien sveta

08.12.2022 19:12

Do rebríčka ju americký časopis zaradil už štvrtý rok po sebe.

Rastislav Káčer / Jaroslav Naď /

Káčer, Naď aj Hirman navštívili Kyjev, prijal ich Zelenský. SR poskytne Ukrajine tzv. zimný balík

08.12.2022 18:43, aktualizované: 19:40

Ministri počas návštevy uistili Ukrajinu o pokračujúcej politickej, diplomatickej, vojenskej, finančnej aj humanitárnej podpore zo strany Slovenska.

karol3

Detstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 317186x
Priemerná čítanosť článkov: 4119x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy