Založ si blog

(74) Česko a Čechy.

Nasledovný text mi poslal kamarát z Čiech a mám dojem že jeho názor je dosť zaujímavý aby si ho prečítali viacerí.

“Bereme na potaz učené bakaláře…”

Nedávno jsem slyšel na anglických kanálech zajímavou výslovnost slova Czechia.

Znělo to něco jako Čečia, Cečia; jeden z kanálů dával to slovo do spojitosti s dosti blízkým slovem Čečnia (Čečensko).

Spojitost “cz” se v angličtině nevyskytuje; spojitost “ch” je obecně vyslovována jako “č”, řidčeji jako “k”.

Pro Čecha je název jeho země Čechy (a Morava), název obyvatel Češi (a Moravané). Pro správnou výslovnost by přepis těch dvou slov do angličtiny měl vypadat jako Chekhy (and Morava), Cheshi (and Moravans), singular Chekh (and Moravan).

Jiným řečem nerozumím a tak si nedovedu představit jak by tam slova Chekhy a Cheshi vypadala. Slova Czechia a Česko mi připadají jako neobratný paskvil který v angličtině ubírá české krajině a jejím obyvatelům na zasloužené váze ve světě.

Morava byla jako územní celek uznávána ještě v době druhé světové vojny; po ní nějak nenápadně zmizela. Snad její znovuobjevení by mohlo pomoci k vytvoření nového a důstojnějšího názvu naší krásné země.

Nový název by pak mohl znít jako Čechy a Morava, obyvatel Čech nebo Moravan. A ty háčky nad C a výslovnost spojení “ch”? Ať si nad tím národové lámou hlavy, když nevíte – zeptejte se!

(75) Zlatá hus.

31.03.2023

Už raz dávno múdry Ezop… …napísal rozprávku o husi ktorá kládla zlaté vajcia. Po ňom tú rozprávku napísalo veľa iných a v rôznych obmenách. Naposled tuším akýsi Marks, ale ten ju z akýchsi dôvodov nestihol domyslieť do dôsledkov… Obsah rozprávky je podobný vo všetkých tých obmenách: hus kladie zlaté vajcia a ľudia ktorí ju vlastnia bohatnú. Až raz jeden z [...]

(73) Čo je krása?

18.02.2023

Poznáme sa so ženou dosť dlho aby som vedel čo povedať, ako to povedať a kedy to povedať; žena povie čokoľvek, akokoľvek a kedykoľvek, to je taká naša mlčanlivá dohoda. Sediac v obývačke som sa prehraboval v počítači, žena čosi čítala. Keď som na obrazovke niečo zbadal som nemúdro zamrmlal “aká pekná žena”. Moja žena to zachytila, vstala zo stoličky a [...]

(72) Pol storočia od roku 1968.

10.08.2022

Po príchode do Austrálie v septembri roku 1968 sme boli ubytovaní v armádnych barakoch. Spoznali sme sa tam s asi päťdesiatimi rodinami z Československa, s ktorými sme sa potom stýkali dlhé roky. Po pár týždňoch a mesiacoch sme postupne tie baraky opúšťali podľa toho kde sme si našli zamestnania a ubytovania. Z tých asi päťdesiatich sa iba dve rodiny časom vrátili do [...]

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Krajiny Únie sa dohodli na migračnej reforme. O utečencov sa podelia alebo pomôžu inak

08.06.2023 23:50

Reforma počíta s povinnou solidaritou s krajinami, ktoré sú preťažené žiadateľmi o azyl, rovnako ako s rýchlejším vybavovaním neúspešných žiadostí.

Ukrajina, Cherson, záplava, priehrada

Voda zo zničenej priehrady Kachovka už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň

08.06.2023 21:50, aktualizované: 22:33

Hladina vody klesla pod kritickú úroveň. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne už bolo postupne odstavených.

automobilka PSA, Trnava

Čo ohrozuje 20 tisíc pracovníkov v automobilkách? Zákaz spaľovacích motorov to nie je

08.06.2023 20:36

Európsky parlament môže schválený zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 ešte posunúť alebo zrušiť. Ako budú hlasovať naši europoslanci?

žralok

Po útoku žraloka v egyptskej Hurghade zomrel ruský občan

08.06.2023 19:50

Mladý muž mal žiť v Egypte dlhodobo.

karol3

Detstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 330671x
Priemerná čítanosť článkov: 4133x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy