Založ si blog

(70) Odrodilec (odpoveď kamarátovi na Slovensku).

 

Dear Mr. Jozef, včera si ma počas telefónneho rozhovoru nazval odrodilcom. Nakoľko moja slovenčina už stratila cit pre jemné odtiene vyhľadal som si to slovo na internete a objavil som že je to nadávka  muž. r. kto sa odrodil svojmu národu, vlastizradcarenegátodpadlík. Od Teba, kamaráta z detstva, to tak neberiem, použil si slovo ktoré sa Ti v tom momente zdalo byť vhodné.

Odišli sme v auguste roku 1968 z ČSSSR s platnými ČS pasmi (na 5 rokov, tuším). Dva roky po odchode sme boli odsúdení na 24 mesiacov, a bolo nám odobrané čs. občianstvo. O rok na to sme dostali občianstvo v jednej anglicky hovoriacej krajine, a toho sa držíme už 52 rokov. Doma už aspoň 40 rokov hovoríme výlučne po anglicky, aj s deťmi, aj s vnúčikami. Z celej rodiny, okrem mňa so ženou, vie iba najstarší syn ako-tak po slovensky. Pýtal si sa ma ako sa cítim, odpovedal som že sa cítim ako Angličan, a že v anglickej reči sa cítim viac doma než v ktorejkoľvek inej. A to nie je iba reč, po 52 rokoch žitia v anglickom svete som tu v tejto kultúre viac než tam u vás, a nemám sa za čo ospravedlňovať, ani hanbiť.

Československu som nikdy neublížil; naopak, Československo ublížilo mne! Krátko po mojom narodení odovzdalo pol mojej krajiny Nemcom (a na šesť rokov som stratil moju českú rodinu). Hneď na to odovzdalo moje Slovensko polovičku tej zvyšnej polovičky Maďarom (a na šesť rokov som stratil moju maďarskú rodinu). O pár rokov neskôr dalo Československo moju celú krajinu do náručia Rusom. Okrem toho: 1. Poslalo môjho otca “do výroby” (t. zn. robiť tú najťažšiu manuálnu prácu bez nádeje na zmenu) len pre to že bol úradníkom; 2. Kopu ľudí okolo mňa, ktorých som osobne poznal poslalo “do výroby”, ukradlo im majetky, atď., nemusím Ti tie časy opisovať; 3. Ak si prečítaš moje blogy (v Pravde pod menom karol3) uvidíš čo všetko som pre ten štát urobil, na všelijakých brigádach, v aeroklube, na Ivanke, o čo všetko som sa snažil (medziiným som vymyslel a čiastočne vybojoval Prvé majstrovstvá sveta v leteckej akrobacii vo Vajnoroch, vymyslel som a temer úplne presadil stavbu dvoch radarových stredísk nad Račou, atď.), a štát sa mi neustále odmeňoval nadávkami, zosmiešňovaním, hrozbou väzenia, nepostupom v práci, posielaním na mňa tajných, atď., atď. 4. A nakoniec, ako korunu nad tým všetkým, môj štát si roku 1968 povolal proti mne cudziu armádu, ktorá ma temer zastrelila keď som šiel do práce. Ak sa tu niekto odrodil tak to bol môj vtedajší štát, ktory zneužíval lásku k reči a vzťah k národu pre svoje zlovolné účely!

O vašom terajšom štáte toho veľa neviem, a necítim sa byť jeho časťou v žiadnom zmysle slova (okrem reči, tá sa zabudnúť nedá, a ani nechcem – umožňuje mi komunikáciu s tými pár ľudmi ktorých tam u vás poznám a ktorých si vážim).

Na porovnanie jedna drobnosť. Keď sme prišli do anglického prostredia som čakal asi rok na výsledky mojej prihlášky naspäť do letectva (v ktorom som u vás pracoval okolo 15 rokov), a pracoval som v asi troch nevýznamných zamestnaniach (telefónny technik, umývač lietadiel, umývač priemyselných zariadení). Keď ma do letectva neprijali (občianstvo) začal som pracovať ako konštruktér, po asi 7-8 rokoch ma povýšili na inžiniera a to som robil až do penzie, ktorú som nastúpil v svojich 72 rokoch. Ako konštruktér a inžinier, čokoľvek užitočné som navrhol, alebo spravil, všetko bolo prijaté s vďakou. Ako konštruktér (o ktorej práci som dovtedy nemal ani šajnu) som bol povyšovaný temer každý rok, aj plat mi rástol s každým povýšením. Ako inžinier som si založil vlastnú spoločnosť, zamestnávali sme – podľa toho akú sme mali prácu – 3 až 25 ľudí. Práce sme vždy mali až nad hlavu! Na rozdiel od mojho rodiska nikdy za mnou neprišli tajní ma strašiť, žiadna cudzia mocnosť sa neodvážila mi ukradnúť kus mojej krajiny, nikto sa nezaujímal o môj kádrový posudok, nikto sa nepýtal na moje kvalifikácie (nemal som žiadne!). To všetko napriek tomu že som tu bol na začiatku naprosto neznámy, bez príbuzných, bez kamarátov a prvých pár mesiacov aj bez peňazí: vieš spraviť to o čo ťa žiadame? Áno? Tak poď sem a sprav nám to – to bolo všetko!!!

Ak je všetko toto čo som napísal typickou známkou odrodilca – nehanbím sa!

 

(68) Českoslovenština.

29.10.2019

V starom kufri som naďabil na čítanku môjho otca ktorú používal ako gymnazista v Bratislave. Knižka sa volá “ ČÍTANKA PRO VYŠŠÍ TŘÍDY ŠKOL STŘEDNÍCH”. Na druhej stránke je titulka viac »

(67) Archeologia budúcnosti.

08.12.2018

Natieral som plafón v obývačke, a neustále som musel odháňať tvrdohlavého komára, ktorý sa motal okolo čerstvo natretej plochy. Keď som skončil s natieraním a poumýval a poodkladal náčinie viac »

(66) Kubkove rozprávky 2.

23.11.2018

Borovica. Raz na jeseň sme sedeli s Kubkom pred veľkou borovicou v ich prednej záhrade. Okolo nás boli popadané šišky a Kubko sa s nimi hral. Z jednej vypadlo čosi ako kúsok papierika. Kubko ho viac »

logo voľby 2020

Superanketa 13 otázok pre strany: 13. Ponecháte rekreačné poukazy?

26.02.2020 04:40

Pravda položila 13 otázok lídrom strán, ktoré majú najväčšiu šancu dostať sa do parlamentu. Ich odpovede ukazujú, aké majú zámery po voľbách.

logo voľby 2020

Superanketa 13 otázok pre strany: 12. Legalizovali by ste eutanáziu?

26.02.2020 04:40

Pravda položila 13 otázok lídrom strán, ktoré majú najväčšiu šancu dostať sa do parlamentu. Ich odpovede ukazujú, aké majú zámery po voľbách.

logo voľby 2020

Superanketa 13 otázok pre strany: 11. Dekriminalizácia užívateľov marihuany?

26.02.2020 04:40

Pravda položila 13 otázok lídrom strán, ktoré majú najväčšiu šancu dostať sa do parlamentu. Ich odpovede ukazujú, aké majú zámery po voľbách.

logo voľby 2020

Superanketa 13 otázok pre strany: 10. Dať na obranu 2 % HDP?

26.02.2020 04:40

Pravda položila 13 otázok lídrom strán, ktoré majú najväčšiu šancu dostať sa do parlamentu. Ich odpovede ukazujú, aké majú zámery po voľbách.