Založ si blog

O roku 1968 ešte trochu.

Pred pár dňami som tu uverejnil drobnú spomienku na rok 1968, iba aby súdna verejnosť nezabúdala. Na ten niekoľkoriadkový článoček sa mi zatiaľ dostalo asi 100 komentárov. Ďakujem za každé jedno povšimnutie, ale nekontrakomentujem. Každý má právo na svoju mienku, tak ako ja v mojich blogoch, ktoré mi Jej Veličenstvo Pravda tak láskavo toleruje. Šak tu máme to oné, demográciu, no né?

Dovolím si iba pridať ešte jednu malú spomienočku, ako som ju vykutral v mojich polstoročia starých záznamoch.

V auguste 1968 som pracoval v Bratislave na letisku Ivanka ako letecký kontrolor. V práci, spolu s inými, som bol zodpovedný za riadenie leteckej prevádzky nad územím Slovenska. Nakoľko bol v organizácii našej práce veľký neporiadok, počas mesiacov pred augustom 1968 som dal dokopy skupinu spolupracovníkov z celého Slovenska kde sme diskutovali čo je vlastne v našej práci zlého, nedostatočného, škodlivého, atď., s úmyslom to všetko spísať a predložiť nadriadeným na širšie uváženie a na nápravu. Aj niektorí nadriadení sa zúčastňovali našich debát: náčelník letiska Želinský, vedúci riadenia leteckej prevádzky Barborák, vedúci odborov Bella, ba mali sme tam aj človeka z ÚVKSS, ktorý mal na starosti civilné letectvo na celom Slovensku, akýsi Súdruh Slaninka. Všetcia, ale naprosto všetcia!, súhlasovali so smerom ktorým sa naše diskusie pohybovali.

Zrazu prišli Rusi, nečakaní, nepozvaní!

Na Ivanke pristalo množstvo lietadiel, uprostred sa objavil velikánsky stanový tabor, o dva-tri dni sme videli ako ruská ozbrojená eskorta priviezla Husáka a iných, ktorých potupne odmašírovali naprieč trávy od (budúcich) budov k vzdialenému ruskému dopravnému lietadlu, ktoré na štartovacej dráhe čakalo so zapnutými motormi.

Keď sa deň po pristaní Rusov navečer automaticky rozsvietili červené svetlá na všetkých vysokých konštrukciach na letisku a na blízkom okolí – Rusi ich rozstrieľali. Keď sme sa o dva-tri dni pýtali ruských generálov, ktorí prišli do našich kancelárií v sprievode ozbrojených vojakov že prečo, dostali sme odpoveď že “to nie oni rozstrieľali, na vine bola kontrarevolúcia”. Odpoveď typická pre socializmus a pre všetky drzé klamstvá pod ktorými sme vo vtedajšej spoločnosti žili. Socializmus, kde debaty a zlepšenia boli znemožňované pod hrozbou nabitých zbraní, tak ako v prípade týchto generálov.

A hneď po príchode Rusov bol počuť šuchot prevracajúcich sa kabátov. Všetcia súdruhovia aj nesúdruhovia, ktorí dovtedy so všetkým súhlasili, sa obrátili proti nám, ktorí sme schôdze na nápravu organizácie organizovali.

Niektorí z nás stratili zamestnania, niektorí (aj ich rodiny) boli všelijako postihovaní, odstrkovaní. Niektorí využili nečakanu škáru v Železnej Opone a čo schopnô zutekalo a to druhô zostávalo; kto natrvalo, kto načas, pod rizikom ďalších postihov.

Dnes po polstoročí dávam na obrazovky iba jednu myšlienku: slabý národ – a to nemám na mysli iba fyzickú slabosť – slabý národ priťahuje pozornosť susedov. Tí si z jeho územia robia pieskovisko na hranie ich nadnárodných zábav. V tom auguste 1968 som totiž mal dojem že nie moja krajina bola cieľom tých “spriatelených” armád – vidinou bola západná Európa, my sme boli iba to pieskovisko!

V nedávnych dejinách naprieč toho pieskoviska mašírovali nadľudia Nemci s ich vzdialenou vidinou Kaukazu, po nich naši drahí príbuzní Rusi s ich vidinou bohatstva západnej Európy; tiež bratia Maďari s ich heslom összetiporni ktoré používajú iba proti slabým, ba aj Veľkopoľskí bratia Poliaci sa tu trochu pohrali. Dnes sa tu nerušene zabávajú armády nadnárodného kapitálu, zajtra – nemá to konca pokým národ žije ako je zvyklý po stáročia, zhrbený a na kolenách, baviac sa s vzájomným urážaním sa…

Rok 1968.

21.08.2021

Roku 1968 som mal 32 rokov, bol som ženatý, mali sme jedného syna a čakali sme druhé dieťa. Bývali sme v byte u mojich rodičov, na vlastné bývanie sa vtedy čakalo roky a roky a roky. Mal som zamestnanie ktoré všade na (západnom) svete patrilo k najvyššie plateným, ale v Bratislave môj plat bol iba o málo vyšší ako plat našej upratovačky. Celý život som z miestnej tlače [...]

(70) Odrodilec.

19.05.2021

Dear Mr. Jozef, nedávno si ma počas telefónneho rozhovoru nazval odrodilcom. Nakoľko moja slovenčina (najťažšia reč na svete!) už stratila cit pre jemné odtiene vyhľadal som si to slovo na internete a objavil som že je to nadávka, doslova muž. r. kto sa odrodil svojmu národu, vlastizradca, renegát, odpadlík Od Teba, kamaráta z detstva, to tak neberiem, použil si [...]

(79) Ženy a muži.

05.12.2020

Každý, kto pracuje na miestach kde sú spolu ženy a muži, si musí všimnúť že ženy často odchádzajú vykonať svoje telesné potreby v pároch; muži za tým účelom odchádzajú jednotlivo. V zmiešanej spoločnosti človek často počuje sťažnosti žien o tom ako ich muži vedia sedieť na záchodoch „celé hodiny“. Keď pred mnohými rokmi Rusko predstavovalo svetu ich [...]

Rusko politika voľby parlamentné Omsk

Dve organizácie napojené na scientológov boli v Rusku vyhlásené za nežiaduce

25.09.2021 17:04

Týmto rozhodnutím sa otvára cesta k zákazu oboch subjektov v krajine. Organizácie údajne predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie.

Turów

"Čechov neobsluhujeme", píše sa na dverách jedného podniku neďaleko bane Turów

25.09.2021 16:46

Ide o reakciu na žalobu, ktorú Česko podalo na Poľsko na Súdnom dvore EÚ a jej dôsledkom je denná pokuta pol milióna eur za ignorovanie nariadenia o bezodkladnom pozastavení ťažby.

Roman Mikulec

Šeliga volá po zmenách v inšpekčnej službe, Raši trvá na výmene Mikulca

25.09.2021 15:42

"V nejakej miere nechal policajnú inšpekciu tak, a teraz to prinieslo výsledok. Toto bola chyba," myslí si podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

Zuzana Čaputová

Čaputová prednesie správu o stave republiky už v utorok

25.09.2021 15:14

Pôvodne mala prezidentka vystúpiť v Národnej rade v stredu. V sobotu jej hovorca oznámil, že správu o stave spoločnosti prednesie už v utorok.